CrazyJim: Wartburgy mého dědy a otce

Obr. 1: Rok 1958, foceno neznámo kde.

Následující fotografie nám zaslal náš čtenář, který si říká CrazyJim. Jeho rodinu od padesátých let provázely automobily nesoucí logo s hradem Eisenach na kapotě. Vše začalo koncem padesátých let vozem Wartburg 311 černé barvy. Vůz byl vlastnictví jeho dědy. Ten je také na fotografiích zachycen jako pečující majitel na svou dobu pokrokového automobilu. Dodejme, že se jedná patrně o rok výroby 1958 v provedení ještě s úzkými brzdovými bubny s dvoučinnými brzdovými válečky na obou nápravách.

„Wartburg 311 byl v roce 1966 prodán jinému pánovi z Uničova. Jak jej vlastnil dlouho, to bohužel nevím a ani jsem nezjistil. Každopádně pán se o auto dle mého dědy také velmi dobře staral, díky dědovi a pánovi to auto nepoznalo korozi. Svoji pouť skončilo v hutích, kam se dostalo po tom, co jej pán rozřezal a odvezl do šrotu.“

„V roce 1966 si děda pořídil jednu z prvních 353, v šedé barvě. Tento vůz vlastnil až do roku 1976, kdy si pořídil opět novou 353 v červené barvě. Jaký byl další osud šedého wartburga nevím. Tu červenou 353 vlastníme doteď, … Děda chtěl původně wartburga odvézt do šrotu a naštěstí se tomu tak nestalo. Každopádně děda byl s auty víceméně spokojen, což lze doložit i na tom, že si koupil tři auta této značky po sobě…“

Děkujeme kolegovi za zaslané fotografie. Shodou okolností se na nich sešly dva vozy, které je dnes už poměrně těžké pořídit v dobrém stavu. Jak vozy Wartburg 311 se starou maskou do roku výroby 1958, tak první wartburgy 353 z roku 1966 se starou převodovkou a 36 štěrbinami na kapotě vymizely z našich cest a zhusta i z garáží milovníků dvoutaktů.

Dodejme, že rodina nyní vlastní kromě červeného Wartburga 353 ještě pěknou bílou třipěttrojku a další tři vozy Wartburg 311. Plány do budoucnosti jsou smělé, a tak přejeme hodně trpělivosti a radosti z pěkných automobilů.